Semptomları Değil Sebepleri Tedavi Edin

Şikayetin olduğu bölgeye mi odaklanıyorsunuz ? Yoksa şikayeti oluşturan gerçek sebeplere mi ?

İnsan vücudunda, diş, göz, kalp gibi birçok sistemin öncü taraması vardır.

Doğru hareket ve fonksiyonu değerlendirmek için hangi sistemi kullanacağımıza karar veren faktör, ağrının varlığıdır.

SFMA -Seçici Fonksiyonel Hareket Değerlendirmesi, ağrı ve yaralanmaların uygun şekilde tedavi edilmesine rehberlik etmek amacıyla ağrılı ve disfonksiyonel hareket paternlerini teşhis eder.

Fonksiyonel Hareket Taraması, halihazırda ağrısı olmayanlar için hareket paternlerindeki yeterliliği ve kaliteyi değerlendirir.

Başka bir deyişle, SFMA mevcut bir yarlanmayı iyileştirmenize yardımcı olmak için kullanılırken, FMS gelecekte bir yaralanma olmasını önlemek için kullanılır.

Bir hasta kas-iskelet sistemi ağrısı ile başvurabilir veya Fonksiyonel Hareket Taramasında ağrı ortaya çıkabilir. Hareket paternleri ağrıyı provoke etmiş olabilir. Ağrı hareket paternlerini de değiştirir. Uzun vadede disfonksiyonlara neden olur.

Ağrıya neyin neden olduğunu belirleme doğruluğumuzu ve özgüllüğümüzü artırmak için harekete dayalı değerlendirme yöntemi SFMA kullanılır.

Mekanik veya kas-iskelet ağrısını doğru bir şekilde değerlendirirken göz önünde bulundurulması gereken bir dizi faktör vardır:

Parçalardan oluşan paternler halinde hareket ederiz. ( Parts-Paterns)

Bu nedenle hareketle ilişkili ağrıyı değerlendirirken izole veya bireysel olarak değil, tüm parçaların birlikte nasıl çalıştığını değerlendirmemiz gerekir.

Bel Ağrısının Sebebi Kalça Olabilir ?

Örneğin koşarken beliniz ağrıyorsa, kalçanızdaki kuvvet kaybı veya mobilite kaybının bir sonucu olarak belinizi aşırı yüklüyor olabilirsiniz. Bu da bel ağrınıza neden oluyor olabilir.

Toraks rotasyon kısıtlılığı belinizdeki omurgaların rotasyon limitlerini zorluyor olabilir.

Ağrı ve önceki yaralanmalar, motor kontrol sırasında kas fonksiyonunda değişiklikler ve adaptasyonlar oluşturabilir.

Motor kontroldeki bu değişiklikler, kas aktivasyonunun uygun koordinasyonunu ve düzenini bozar.

Ağrı – Motor Kontrol – Disfonksiyon – Kompansasyon

Bir bölgedeki sorun ( ağrı-disfonksiyon ) başka bir bölge tarafından telafi edilmesi gereken stabilite eksikliğine yol açarak, telafi etmek zorunda olan bölgede aşırı yüklenme ve aşırı kullanım yaralanmalarına neden olabilir.

Bir bölge veya eklemde mobilizasyon- hareketlilik kaybı, bir aktiviteyi gerçekleştirmek için başka bir bölgenin aşırı kullanımına-kompanzasyona neden olabilir ve bu da aşırı kullanım bölgesinde ağrıya yol açabilir.

Ağ sadece bir semptomdur !

Gerçek sebebi ortaya çıkarmanız gerekir.

Find the Cause
Explain the Source
Determine Effective Treatment
Shorten Treatment Time

Ağrı, fonksiyonu değiştirebilse de sorunun nereden kaynaklandığını gösteren fonksiyonel bir kavram değil, bir semptomdur.

Kişinin yaşadığı ağrının doğası gereği kas-iskelet sistemi kaynaklı olduğunu, mekanik veya fizik tedaviye uygun olmayan ve başka bir uzmana sevk edilmeyi gerektirecek başka bir durumla ilişkili olmadığını doğrulayın.

Hareket Disfonksiyonlarını Ortaya Çıkarın !

Daha önce tartışıldığı gibi, SFMA’nın amacı zaten ağrısı olan hastayı değerlendirmek ve lokal semptomlara neden olan bölgesel hareket disfonksiyonlarını ortaya çıkarmaktır.

SFMA, Bölgesel Bağımlılık ( Regional Interdependence ) olarak adlandırılan bu kritik konuyu ele alır.

•    Hips

Mobile
Stable

• Core

  • T-Spine

Mobile

Bölgesel Bağımlılık, bir hastanın birincil kas-iskelet sistemi ağrısının, ağrıya yakınlığına bakılmaksızın çeşitli vücut bölgeleri ve sistemlerindeki bozukluklarla doğrudan veya dolaylı olarak ilişkili olabileceği veya bunlardan etkilenebileceği kavramını ifade eder.

Motor Kontrol / Stabilite

Örneğin, belinizdeki ağrı, belinize olan talebi artırarak aşırı kullanıma ve ağrıya yol açan bir diz veya kalçadaki mobilite veya stabilite / motor kontrol problemi ile ilgili olabilir.

Ağrı şikayeti mekanik olarak nereyle ilişkili ?

Sonuç olarak, tedavinizin lokal ağrı bölgesini tedavi etmenin yanı sıra ağrınızla ilişkili bu diğer bölgelere de odaklanılması gerekir Ancak, tedavinizde neyin nasıl ele alınması gerektiğini bilmek için öncelikle bir bölgedeki ağrı semptomunuzla mekanik olarak neyin ilgili olduğunu doğru bir şekilde belirlememiz gerekir.

SFMA, durumunuzu doğru bir şekilde değerlendirmek ve Bölgesel Bağımlılığın ağrınızı nasıl etkilediğini keşfetmek için gerekli aracı sağlar; bu da tedavinizin ağrınızın nedenine daha iyi yönlendirilmesini ve daha spesifik olmasını sağlar.

7 Top tier Test Fonksiyonel Hareket Taramasına (FMS) benzer şekilde SFMA, durumunuzun kapsamlı bir mekanik değerlendirmesini sağlamak için yedi hareket değerlendirmesi kullanır.

Yapılan yedi değerlendirme, vücudunuzun düzgün hareket etme becerisinin fonksiyonunu, etkileşimini ve performansını analiz eder.

Sonuç olarak, değerlendirmenizi ve nihayetinde reçete edilecek egzersiz programının daha spesifik olarak belirlemek için fonksiyon bozukluğu gösteren bölgelerin, disfonksiyonlar daha detaylı ( Breakout Testleri) analiz edilir.

Bazı Top-Tier Testlerinden Örnekler

Bu değerlendirme ve bakım yöntemi yalnızca ağrınızı ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sonuçlarınızın uzun vadeli kalmasına yardımcı olmak için fonksiyonları de geliştirir.

Sistematik değerlendirmeler işinin uzmanlarını ortaya çıkarır. Yaklaşımlarınız tutarlı olur.

SFMA mantıklı, tekrar edilebilir, sistematik hareket paternleri değerlendirme yönetemidir.

Problemin kökeninde hangi disfonksiyonlar var ?

Bu disfonksiyonlar mobilite mi yoksa motor kontrol / stabilite kaynaklı mı ? Sorunu ortaya çıkardıktan sonra tedavi planlamanız daha kolay..

Quadroathletics 2015 yılında spor bilimlerinde akademik kariyerlerine devam eden profesyoneller tarafından hareket bilimlerinde, spor ve spor bilimlerinde eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermek için kurulmuş bilimsel bir merkezdir

Son Yazılar