PERİYOTLANDIRMA NEDİR ?

Son birkaç yılda periyotlandırma terimi herkes tarafından sıkça kullanılıyor. Çoğu insan periyotlandırma hakkında konuşuyor ancak periyotlandırmanın gerçek anlamını tam olarak bilmiyor. Periyotlandırmanın futbol alanında ne anlama geldiğine ve oyuncuların gelişimine nasıl katkıda bulunabileceğine dair birçok farklı yorum yapılıyor. Bu çalışmada konuya açıklık getirmeye ve mevcut yanlış inanışların bazılarını değiştirmeye çalışacağım.

Antrenmanın etkisini en üst düzeye çıkarmak için planlama yapmak

Her şeyden önce, periyotlandırma terimi planlamayı ifade eder. Antrenman etaplarının ne zaman ne yapılacağına dair planlanması, etapların etkisini artırmada son derece önemlidir. Antrenman süresince oyuncularda, çalışmanın doğal bir sonucu olarak yorgunluk gözlenir.  Oyuncu, antrenman etapları arasında bu yorgunluktan kurtulmayı başarırsa sorun çözülecektir. Aksi takdirde, oyuncu bir sonraki antrenman etabına önceki etaptan süregelen yorgunluğuyla devam edecektir. Dolayısıyla bir sonraki etabın kalitesi ve eğitim etkisi bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Bu nedenle antrenörler, her bir etap etkinliğinin azalmasının önüne geçmek ve her antrenman etabından en üst düzeyde yararlanmak için futbol periyotlandırma ilkeleri hakkında eğitilmelidir.

  • Periyotlandırma fitness antrenmanı değildir

Çoğu kişi periyotlandırma terimi ile fitness terimini aynı şeyi ifade eden iki ayrı kelime olarak düşünse de bu doğru bir düşünce değildir. Futbolda periyotlandırma; sadece futbol fitness (kondisyon) antrenmanının değil, tüm futbol aktivitelerinin (taktik oyunların, pozisyon oyunlarının, pas çalışmalarının, kondisyon çalışmalarının) planlanması anlamına gelir. Antrenörler bu egzersizler arasındaki antrenman yükünü futbol periyotlandırma ilkelerine dayanarak etaplar içinde ya da etaplar arasında dengeleyebilir.

  • Kural değil sadece bir araç

Bir futbol periyotlandırma eğitiminde, futbol periyotlandırma ilkeleri genellikle ideal bir ortam göz önüne alınarak örnekler üzerinden tanıtılır.     Fakat günlük hayatta antrenörlerin çoğu ideal bir ortamda çalışmaz. Antrenörler uygulamada birçok dış faktörle uğraşmak zorunda kalırlar. Bu nedenle, periyotlandırma ilkelerinin uygulanması bir kursta kağıt üzerinde gösterildiği kadar basit değildir. Dolayısıyla antrenörler bu ilkeleri uygularken ödün vermek zorunda kalırlar. Hatta, antrenörlerin bir kısmı antrenmanların bazı aşamalarında periyotlandırma yapmanın mümkün olmadığı sonucuna varabilir. Oysa futbolda periyotlandırma yapmak, antrenmanlarda kendi başına uygulanması gereken bir amaç değil sadece antrenmanı yapılandırmak ve iş yükünü dengelemek için kullanılan bir araçtır.

Hangi düşüncede olursa olsun, her antrenör antrenmanını bir şekilde planlamalı ve dengelemelidir.

  • Sizce; antrenmanları yalnızca kendi görüşünüze göre mi yoksa nesnel ilkelere göre mi planlamak daha mantıklı ? Sorunun yanıtı içinde.

Futbolun periyotlandırma ilkeleri, yalnızca antrenman programını yapılandırmak için kullanılan araçlardır. Bu ilkelerin bazılarından ödün vermek zorunda kalınsa bile bu durum ilkelerin hiç uygulanmamasından çok daha iyidir.

Tek beden ölçüsü herkese uyar mı?

Futbol periyotlandırma ilkeleri, antrenman programınızı takım düzeyinde yapılandırmanıza yardımcı olur. Takım antrenmanını günlük ve haftalık olarak dikkatlice planlamanıza olanak tanır. Başlangıçta, antrenmanın düzeyi bir bütün olarak takımın tüm oyuncuları için belirlenir. Ancak tüm oyuncular aynı futbol kondisyon düzeyine sahip değildir. Bu nedenle, antrenör bireysel oyuncuların düzey ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak yaptığı takım periyotlandırmasında ince dokunuşlar yapmalıdır.  Futbol periyotlandırması tüm takıma aynı şekliyle uymaz. Antrenör tüm takım için bir periyotlandırma yapar ve bu peoriyotlandırmayı kişilerin düzey ve ihtiyaçlarına göre uyarlar.

Alt yapı futbolunda periyotlandırma yok mu?

Alt yapılarda, futbol fitness (kondisyon) antrenmanı ancak genç oyuncular belli bir olgunluğa erişip, vücutlarındaki testosteron seviyeleri, ekstra antrenman yükünü kaldırabilecek seviyeye geldiğinde uygulanabilir. Daha önceki bölümlerde bahsettiğim üzere, birçok antrenör futbolda fitness ve periyotlandırmanın aynı şey olduğunu düşünür. Dolayısıyla, bu düşüncede olan bir antrenör belli bir olgunluğa erişmemiş sporcularda periyotlandırmanin faydasız olduğunu düşünür. Umarım, bu yazıyı okuduktan sonra tüm antrenörler bunun yanlış bir düşünce olduğunu anlarlar. Futbolda fitness (kondisyon) antrenmanı çok önemli değildir, ancak gençlerin antrenmanını yapılandırmak ve futbol fitness (kondisyon) antrenmanı dışındaki diğer alanlarda antrenman etkisini optimize etmek için futbol periyotlandırması son derece önemlidir.

Kaynakça : Raymond Verheijen / https://www.fcevolution.com/what-is-periodisation/

Quadroathletics 2015 yılında spor bilimlerinde akademik kariyerlerine devam eden profesyoneller tarafından hareket bilimlerinde, spor ve spor bilimlerinde eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermek için kurulmuş bilimsel bir merkezdir

Son Yazılar