Neden Functional Movement Screen ?

(Fonksiyonel Hareket Değerlendirmesi )

FMS Level-1 Egzersiz Programlaması

Level-1’de hareket sistemine yeni bir bakış açısı kazanmaya başlanır. Motorun yeniden çalıştığı dönemdir. Levve-2 ‘de 1. Vitese geçmiş olursunuz. Amacınız 2-3-4. Viteslere geçmek olsa bile, eğer 1.vitesi atlarsanız motora zarar verirsiniz. Level-2 program tasarımının temelini oluşturur. Hareket disfonksiyonlarından yeterliliğe yumuşak geçiş yapmanızı sağlar.

Hareket profesyonelleri olarak eminiz ki bir çok antrenman stratejiniz var.

Peki size gelen danışanlarımızın bireysel yeterliliklerine göre neyi önceleyeceğimizi ve nasıl adapte edeceğimizi biliyor muyuz ?

Spor yaralanmalarının yüksek oranda spor salonlarında olduğunu biliyor muyuz ?

FMS Level -1, hareketi taramanın önemine ve hareketin sadece antrenmanlarımıza değil, günlük yaşamımıza nasıl katkıda bulunabileceğini detaylandırır.

Gerçekten kaliteli ve güvenli hareket ediyor muyuz ?

Yoksa var olan eksiklerin farkında değil miyiz?

Bu eğitimde sağlıklı ve fit olabilmek için egzersiz dünyası ile hareket paternleri arasındaki ilişkiyi keşfedeceksiniz.

Niçin FMS Level-1 ?

FMS sistemi birlikte çalıştığımız insanları hedeflerine ulaştırabilmek için en büyük fırsatımızın nerede olduğunu söyler. Ve daha da önemlisi 15 dk’da fikir sahibi olabilirsiniz. Hareket paternlerinin ilmini size sağlar. İlim sahibi insan üstün gelmeye başlar. Neyi niçin yaptığının farkına varır. İlim sahibi olmak ile yılların geçmesi bir değildir. Yıllarınız geçebilir ama taş üstüne taş koymamış olabilirsiniz. Bir havuzun için de suyun ilmine sahip olmadığınız için debelenip duruyor olabilirsiniz.

FMS sistemi yaştan bağımsız olarak günlük hayatta nasıl hareket ettiğinizi analiz eder. Hareket paternlerini mobilite ve stabilite açısından değerlendirir ve program dizayn ederken bunları göz önünde bulundurur.

FMS egzersiz programı dizayn ederken nasıl yardımcı olur ?

-Bireyin hareket paternlerinden hangisinin yüklenebileceğini ve geliştirebileceğini belirlediği gibi, hangilerinin ideal olmadığını, korunması ve yüklenmemesi gerektiğini belirler.

– Tahmin yoktur !

FMS değerlendirmesi sonunda size çalışanların sağlıklı bir şekilde amaçlarına ulaşabilmesi için güvenli ortam ve egzersiz programı tasarlayabileceksiniz.

FMS standart, uygun, taşınabilir ve güvenli bir sistemdir. Geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmıştır.

2011-12 yıllarında ABD’nin önemli üniversitelerinden Duke’de bulunduğum zaman, K-lab( Spor Hekimliği Dünyasından önemli bir araştırma merkezidir ) sorumlu Dr.Butler, lab’da kurulu olan yaklaşık maliyeti 500 bin USD olan kameraları göstererek ‘’ FMS sistemi bu sistemle eşdeğer veriler vermektedir ‘’ demişti.

Biz FMS yaparken disfonksiyon ve ağrı bakıyoruz. Yüksek skor için bakmıyoruz.Elit sporculardan çok düşük skorlular var. En iyi atletler en iyi kompnasatuarlardır.

Bilimi rehber olarak kullanabilir. Bize her zaman doğru ve kesin cevap verecek diye bir durum yok. Bize bir spektrum verir, bakış açısı verir

Spor bilimlerindeki sorun şu ki, para olmadığı için çalışmalara bakıyorsunuz, 80-90 kişi ile çalışılmış ?

Ve sonuçlarına bakarak iyi/kötü diye karar veriyoruz. Sizce mantıklı mı ?

Bizler günlük hayatımızda araba almadan önce expert raporuna bakıyoruz, ya da belirli yaşta sağlığımız ile ilgili check-up’a giriyoruz.

Niçin ?

Çünkü ileride bizim sağlığımıza risk oluşturabilecek durumların önüne geçmek için.

Eğlence amaçlı spor yapan insan için bile herhangi bir sorundan dolayı spordan uzak kalmak ciddi derecede can sıkıcıdır.

Peki spora başlamadan önce, ya da yaparken, acaba ileride bize risk oluşturabilecek, başıma sorun çıkarabilecek durumlar ne diye bakıyor muyuz ?

Ya da spor salonunda çalıştığımız insanlara zarar vermediğimizden emin miyiz ?

Örneğin kalça rotasyon kısıtlılığı yapısal durumlardan kaynaklı birine, kalça üzerinde rotasyona zorladığınız zaman ileride deformasyon ve kalça problemlerinin gelişebileceğini biliyor muyuz.

Bu sorumluluk kime ait ?


Ya da bir omzunda diğerine göre yük toleransı zayıf olan birinde yaptıracağımız simetrik yüklenmelerin beyninde tehdit oluşturacağı ve bu durumun omuzda problemi daha da büyütebileceğini hiç düşündük mü ?

Yoksa sosyal medyada gördüğümüz fantastik hareketleri mi takip ediyoruz.

Bize gerçekten fayda sağlayacak egzersizler neler, bizim yaralanma riskimizi düşürecek paternler neler, zayıf paternlerimiz neler, hangi paternlere hangi fonksyionel antrenmanları yaptırmalıyız ?

FMS-1 sizin hareket paternlerinizin kalitesini değerlendirir.

Hareket kabiliyetiniz vardır ancak bunu kullanabiliyor musunuz, yani motor kontrol becerinizi analiz eder.

En zayıf paterniniz yanı en büyük fırsatınız nerede olduğunu size gösterir.

Problemin mobilite mi yoksa stabilit/motor kontrol mü olduğu ortaya çıkarır.


FMS-1 sonunda kas-iskelet sisteminin rehberini, yol haritanızı çıkarmış olursunuz. FMS-2 de bu yol haritasına göre egzersiz programlarınızı dizayn edersiniz.

FMS-1’de arabanın motorunu çalıştırmışız gibi düşünebiliriz. Kas-iskelet sisteminin, yani kasların-eklemlerin- beynin, nöromusküler sistemin rölantide, beden ağırlığında nasıl çalıştığını görmüş olursunuz. Amacınız çalıştığınız insanı 3.-4. Vitese çıkarmak bile olsa, 1. Ve 2. Vitesi atlarsanız motor programınızın ömrünü kısaltmış olursunuz.

FMS-2 sistemini vites 1’e çıkarmak gibi düşünebiliriz. 3. Ve 4. Viteslere geçiş için zemini hazırlamış olursunuz. Kas-iskelet sisteminde disfonksiyonları tespit edip, bunların ‘’ yeterli ‘’ düzeye çıkmasanı sağlarsınız. Egzersiz programlarında neleri önceleyeciğinizi belirlemiş olursunuz…

FMS sistemini kimlere uygulayabilirim?

FMS sistemini komutları algılayabilecek genç yaşlı herkese uygulayabilirsiniz..

FMS sistemini sporcularda / takımlarda nasıl uygulayabiliriz ?

Öncelikle dünyada NBA sporcuları ve olimpiyat sporcuları ‘’ FMS ‘’ sistemini özümsemiş özel fizyoterapist ve trainer ile çalışmaktadır. Barcelona, Roma, Liverpool, Bayern M. City gibi bir çok elit seviye takım ve spor bilimcisi FMS’i sistemlerine entegre etmiştir.

Sporcularınızın neleri yapabildiğini görmüş olursunuz.

Kısıtlılığı fazla olanların ‘’warm-up ‘’ kısımlarını uzun tutabilrsiniz.

Sporcuların hepsi salonda aynı istasyona girmek zorunda kalmaz. Tıpkı tüm öğrencileri aynı sınıfa almadıkları gibi.Her sporcunun ihtiyacı farklıdır. Şifa, ihtiyacı olana ihtiyacını vermektir.

Sezon başı değerlendirirsiniz, yaralanma sonrası tekrardan sahaya dönüşte kıyaslama imkanı sağlar.

Her iki ayda bir paternlere tekrar bakma fırsatınız olur. Takımınızdan emin hale gelirsiniz..

FMS sistemini hocalarımız anlattı, youtube’dan izledim, yetmez mi ?

Üzerine yüzlerce bilimsel çalışma yapılmış ve hakemli dergilerde yüzlerce yayına sahip 20 yıllık bir sistemin felsefesini sizce kısa süre de öğrenmek mümkün mü. Sistem sizden 3 günlük eğitimin ardından sürekli çalışmanızı ve detaylandırmanızı istiyor.

Hayatta kıymetli olan her bilgi ustasından öğrenilir.

FMS-1, sadece 7 hareketten oluşmuyor aslında eğitimde bakış açısı anlatılıyor. Size gözlük veriliyor, sonraki hayatınızda daha farklı görebilmeniz için..

‘’ Anatomi fonksiyonu takip eder..’’

Küçük detaylar, ihmaller büyük sorunlara yol açabilir.

FMS Seviye 1-2 eğitimine kimler katılabilir ?

Hayatının içinde hareket, lokomotor sistem olan herkes katılabilir..

FMS sistemi güvenilir mi, hakkında çalışmalar nedir ?

Geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmıştır. 25 yıldır sahada test edilmiştir. Ve insanlara sistemin fayda sağladığı gösterilmiştir. Evet bazı bilimsel çalışmalarda olumlu sonuçlar bulunamamış olabilir. Bir çalışmanın sonucunu birçok parametre etkileyebilir.

FMS mobilite testi midir ?

FMS bir sistemdir, sadece mobiliteye indirgenmesi en büyük yanılgı.

Peki o zaman nedir ?

Hareket sistemin beyin,( korteks) duyusal, ( eklemlerden alır, eklemlerin hareket açıklığı arttıkça duyu girdisi artar ), görsel, işitsel

girdiyi alır, bu girdileri işler ve bir hareket ortaya çıkarır. Bizim girdileri değerlendirme şansımız yok. Neticede motor out-put denilen çıktıyı değerlendirmiş oluyoruz. Hareketin kalitesini değiştirmek için sebeplerini girdiyi değiştirmeniz gerekir. FMS-2’de bu sebepleri değiştirmeye yardımcı olur.

FMS eğitimi sonunda sertifika var mıdır ?

Evet eğitim sonunda online ortamda, bir yıl boyunca girebileceğiniz, 3 hakkınızın olduğu, sınavı istediğiniz zaman durdurup devam edebileceğiniz bir ortam vardır. Sınavın Türkçesi mevcuttur. 60 sorudan 48’ini cevapladığınızda geçmiş oluyorsunuz. Eğer 3 hakkınızda geçemezseniz, tekrar sisteme bildirip size hak veriliyor.

FMS Eğitiminin Uluslararası Kuruluşlardan Onayı Var mıdır ?

Aşağıdaki resimde uluslararası puanlamalarını görebilirsiniz.

FMS eğitimi

Sınavı geçtikten sonra:

FMS Pro uygulamasını kullanabilir hale geliyorsunuz. FMS skorlarını bu program üzerinden girebilirsiniz ve sistem otomatik olarak size önerilen egzersiz programını hazırlar.

Sistemde mevcut bulunan 600’den fazla video erişiminize bir yıl boyunca ücretsiz açılır.

Sonrasında her yıl 100 dolardır.

Ancak bu bir yılda sistemi etkin kullananlar, kendilerini geliştireceği için sisteme ihtiyaçları azalacaktır. Egzersiz programlarını hazırlarken kendi uzmanlık alanınızdan getirdiğiniz becerileri de kullanabilirsiniz.

Sonunda kadar geldiyseniz tebrik ederiz.

Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Quadroathletics 2015 yılında spor bilimlerinde akademik kariyerlerine devam eden profesyoneller tarafından hareket bilimlerinde, spor ve spor bilimlerinde eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermek için kurulmuş bilimsel bir merkezdir

Son Yazılar