Louis Van Gaal’dan Objektif Koçluk Referansları

Louis Van Gaal’dan Objektif Koçluk Referansları

Hollandalı üst düzey teknik direktör Van GaalLouis çalıştırdığı Ajax, FC Barcelona, ​​Bayern Münih ve Manchester United takımları ile ulusal ve uluslararası alanda birçok kupa kazandı. 2014 yılında Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası’nda Hollanda milli takımı ile yarı finale yükselme başarısı gösterdi. Kariyerinin sonuna gelen Van Gaal, bundan sonraki süreçte; gelecek nesil antrenörlere nasıl bir miras bırakacağını düşünmektedir.

Nedeniyle mi yoksa rağmen mi?

Genellikle iyi antrenörler, kişisel görüş ve deneyimlerini diğer antrenörlerle paylaşırlar. Yine deneyimli antrenörler, gelecek nesil antrenörlere; karşılaştıkları özel durumlarda daha önceden deneyimleyip başarıya ulaştıkları yöntemleri kullanmalarını tavsiye ederler. Ancak, bu başarının; antrenörlerin yaptıkları belirli müdahaleler nedeniyle mi yoksa bu müdahalelere rağmen mi elde edildiği konusu her zaman tartışmaya açıktır. Bu konuda bilgi sahibi olan herkes, söz konusu tartışmanın sonuca bağlanmasının çok zor olduğunu bilir. İdealist antrenörler, deneyimli antrenörlerin bu öznel bilgilerini kendi ortamlarında uygulamaya çalışırlar. Bu nedenle antrenör Van Gaal, antrenörlük bilgi ve deneyimlerini daha objektif ve güvenilir koçluk bilgilerine çevirmeye karar vermiştir.

Objektif koçluk referansı nedir?

Objektif koçluk referansı, duruma ya da dış faktörlere bağlı olmadan her zaman doğru olan bir koçluk ilkesidir. Bu nedenle, bir antrenör bu bilgilere; antrenörler arasında normalde paylaşılan öznel deneyimlerden ve anekdotlardan çok daha fazla güvenebilir. Bir antrenör bilinçaltında ne kadar çok nesnel bilgi depolarsa, karşılaştığı herhangi bir durumda bu bilgilerden en az birini aktif hale getirme şansını o kadar artırır. Dolayısıyla antrenör bu objektif ve güvenilir bilgilere dayanarak söz konusu belirli durumu yönetmeye çalışacaktır.

Ancak yine de bir şeylerin ters gidebilme ihtimalinden dolayı başarının garantisi yoktur. Örneğin, antrenör; nesnel bilgiyi öznel olarak doğru bir şekilde uygulama becerisine sahip olmayabilir. Dünyadaki tüm objektif futbol bilgilerine sahip bir birey olsanız bile, bu bilgileri çevrenizdeki dış faktörleri hesaba katmadan uygularsanız başarısız olursunuz. Bununla birlikte; bir başlangıç ​​noktası olarak nesnel bilgileri seçmeniz durumunda başarı şansınız önemli ölçüde artacaktır.

Yalın Bir Antrenör Beyni

Öte yandan, yalın bir “koçluk beynine” sahip olan antrenörler, beyinlerinde fazla öznel bilgi biriktirmelerine karşın az nesnel bilgi biriktireceklerdir. Bu durumun sonucu olarak, karşılaştıkları bir sorunu öznel bilgileriyle yönetebilmedeki başarı olasılıkları daha düşük olacaktır.

Koçluk Uygulamasının Teorileştirilmesi

Yukarıda belirttiğimiz süreçleri anlamak, sorunu çözdüğümüz anlamına gelmez. Futbol dünyasında, uygulayıcılardan yanı sıra tercihler ve kültür gibi dış faktörlerden bağımsız olarak oyun hakkında soyut düşünebilen ‘futbol filozofları yoktur. Bu zamana kadar, antrenörlerin düşüncelerini ve kendilerini geliştirebilmeleri için yeterli sayıda objektif ve evrensel futbol referansı yoktu.

Bu nedenle, son 18 ayda, her biri üç saatten oluşan on adet görüşme yaptım. Bu görüşmeler Louis Van Gaal’in çalıştırdığı on takımdaki antrenörlüğü hakkında tartışma ve analizler içermektedir. Görüşmelerde, koçluk uygulamalarını teorileştirme ve objektif koçluk referanslarına dönüştürme rolünü üstlendim. Teorileştirme, durumların ortak noktalarının ne olduğunu belirlerken birden fazla benzer durumun analizi anlamına gelir. Kişi bu aşamada, antrenörün kişiliği ve görüşü gibi tüm öznel unsurları göz ardı ederek nesnel özellikleri tahmin eder. Sonuç, objektif bir koçluk referansıdır. Bu şekilde, Louis Van Gaal’ın doksanlı yıllarda Şampiyonlar Ligi kazanan Ajax gençleriyle başlayıp Manchester United ile FA Cup’ı kazanmaya kadar devam eden antrenörlük serüvenini teorileştirmeye çalıştım.

Dersleri Dünyanın Dört Bir Yanındaki Koçlara Yardımcı Olmasını Umuyorum.

Van Gaal ile birlikte yürüttüğümüz süreç henüz bitmemiş olsa da, objektif koçluk referanslarını sahada denemeye karar verdik. Diğer bir deyişle, önümüzdeki altı ay içinde hazırladığım ilk 10 koçluk referansını dünya çapındaki antrenörlere sunacağım. İlk oturum önümüzdeki Ocak ayında Baltimore’da yapılacak.40 Amerikalı antrenörün katılımıyla gerçekleşecek ve bir gün sürecek bu kursta objektif koçluk ilkelerini hayata geçirmek için Van Gaal’ın kariyerindeki birçok koçluk durumunu kullanacağım. Böylece katılımcılar küçük gruplar halinde hem genç hem de A takım futbolu bağlamında koçluk ilkelerinin pratik uygulamasını tartışma fırsatına sahip olacaklar. Bu eşsiz etkinlikte bize katılmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Louis Van Gaal, Futbol Antrenörlerinin Gelişimi

Bu sunum tek yönlü bir süreç olmayacak. Objektif koçluk ilkelerini dünyanın dört bir yanındaki koçlarla paylaşma sürecinde, onlarında geri bildirimlerini almayı umuyorum. Böylece, objektif koçluk referanslarını daha da geliştirebilmemizi sağlayacak son derece değerli bilgiler edineceğiz. Referanslar dünya çapındaki tüm farklı futbol kültürlerinde yeterince yoğun bir şekilde test edildikten sonra, ‘Louis van Gaal’ın Futbol Antrenörü Evrimi’ başlıklı bir kitapta kaleme alınacaktır.

Yukarıdaki önceki ismi ‘’ Dünya Futbol Akademisi ‘’ şimdi ismi ‘’ Futbol Antrenörlerinin İyileşmesi ‘’ olan sistemin kurucusu Raymond Verheijene aittir. Biz yazıyı Türkçeye çevirip sizlerle paylaştık. Fayda sağlamasını temenni ediyoruz.

Quadroathletics 2015 yılında spor bilimlerinde akademik kariyerlerine devam eden profesyoneller tarafından hareket bilimlerinde, spor ve spor bilimlerinde eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermek için kurulmuş bilimsel bir merkezdir

Son Yazılar