EFDMA Sertifikalı Fasyal Distorsiyon Modeli Eğitimi

Eğitim tarihleri:

Modül 1 – 3-4 Ağustos 2024

Modül 2 – 21-22 Eylül 2024

Modül 3 – Belirlenmedi

Modül 4 – Belirlenmedi

Program hakkında detaylı bilgi

Programın amacı nedir?

Programın amacı bütünsel bir tıbbi teşhis ve tedavi yöntemi olan Fasyal Distorsiyon Modeli’ ni (FDM) katılımcılara teorik ve pratik uygulamalı 20 ders saatinden oluşan 4 Modül kapsamında aktarmaktır. Eğitim sonunda katılımcıların günlük klinik çalışmalarında hastaların şikayetlerini yeni ve farklı bir bakış açısı ile değerlendirip daha etkili bir şekilde tedavi

edebilmelerini sağlamaktır. Aynı zamanda katılımcıların European FDM Association (EFDMA) tarafından verilen FDM-Terapisti Sertifikası sahibi olmalarına vesile olmaktır.

Benzer programlara göre bu programın farkı ve/veya sağladığı fayda nedir?

FDM çeşitli tıbbi alanlarda kullanılabilir olmakla beraber uygulayan Fizyoterapistlerin ve Hekimlerin teşhis ve tedavi olanaklarını genişletir. Bunun neticesinde geniş bir şikayet yelpazesi ile gelen hastaları daha etkili bir şekilde tedavi etmek mümkün olur.

Fasyal Distorsiyon Modeli (FDM) bedende oluşan fiziksel şikayetleri ve fonksiyonel

bozulmaları insan fasyasında oluşan altı tipik deformasyon olan Fasyal Distorsiyonların bir

veya daha fazlasının oluşmasına bağlayan tıbbi bir konsepttir. Fasyal Distorsiyonların

düzeltilmesi neticesinde ağrı ve hareket kısıtlılıkları etkili, ölçülebilir ve hasta ve terapist tarafından algılanabilir bir şekilde azalır.

FDM’yi diğer program ve yöntemlerden farklı kılan en önemli faktörlerden birisi hastaların

‘ağrı jestlerini’ teşhis ve tedavide baz almasıdır. Bu ‘ağrı jestlerini’ değerlendirebilme yetisine sahip olan terapistler hastalarda içgüdüsel olarak beliren bu jestlerden şikayetlerin altında yatan Fasyal Distorsiyonları tanımlayıp, kapsamlı bir anamnez ve muayeneyi de dikkate alarak hastalarını çok daha etkili bir şekilde tedavi edebilirler. FDM yaklaşımı günümüzde

özellikle kas-iskelet sistemi şikayetlerinde ve ağrı tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

Katılımcı profili

Programa Fizyoterapistler ve Hekimler katılabilir. EFDMA tarafından verilen FDM-Terapisti Sertifikası’nı mezun olduktan sonra almak kaydıyla son sınıf öğrencilerinin programa

katılmaları mümkündür.

Eğitimin süresi

EFDMA (European Fascial Distorsion Model Association) müfredatına uygun olarak FDM Basic olarak adlandırılan temel eğitim 20 ders ünitesinden oluşan 3 Modül ve bunların akabinde yine 20 ders ünitesinden oluşan Practical Training ile tamamlanmaktadır.

FDM Basic Temel eğitimi genelde 4 hafta sonunu ya da hafta içi 4×2 günü kapsayan bir eğitim serisidir. Başarıyla tamamlanan 3 Modül ve Practical Training Modülü sonunda yazılı ve pratik uygulama kısımları olan bir sınavla sonuçlanmaktadır.

Eğitim içeriği

Modül 1

Fasyal Distrosiyon Modeli’ne giriş Genel teşhis ve tedavi prensipleri

Typaldos Metodu ile omuz, diz ve ayak bileği şikayetlerinin teşhis ve tedavisi

Modül 2

Tekrarlama ve FDM temellerinin derinleştirilmesi

Typaldos Metodu ile kalça, bel, sırt ve boyun şikayetlerinin teşhis ve tedavisi

Modül 3

Tekrarlama ve FDM temellerinin derinleştirilmesi

Typaldos Metodu ile alt ekstremite, üst ekstremite ve kafa bölgesi şikayetlerinin teşhis ve

tedavisi

Modül 4 – Practical Training

FDM temellerinin tekrarı ve derinleştirilmesi Pratik uygulamaların geliştirilmesi

Yazılı ve pratik uygulamalı sınav

Eğitim yöntemi

Eğitimin tamamı yüz yüze gerçekleştirilmektedir. Kursiyerlere her bir modül öncesi handout

(kurs materyali) verilecektir.

Eğitim ücreti

FDM Eğitim ücreti her bir modül için 6000 TL + KDV

Eğitim tarihleri

Modül 1 – 24-25 Mart 2024

Modül 2 – 27-28 Nisan 2024

Modül 3 – 08-09 Haziran 2024

Modül 4 – 21-22 Eylül 2024

Katılım Belgesi / Sertifika

EFDMA (Avrupa FDM Çatı Kuruluşu) tarafından verilecek olan FDM-Terapisiti Sertifikası’nı alabilmek için %90 devamlılık koşulunu sağlamak ve 4. Modül sonunda gerçekleştirilecek olan sınavdan %70 ve üzeri puan almak gerekmektedir.

Katılımcılara her Modül sonunda Katılım Belgesi verilecektir.

Eğitmen

2004 yılında Almanya’da Hannover Tıp Fakültesi`nden mezun olan Dr. med. Ayhan Güdük doktora tezini aǧrı sendromları üzerine yaptığı ҫalıṣma ile 2005 yılında tamamlamıṣtır.

Cerrahi aǧırlıklı klinik kariyerini sürdürürken tanıştığı Fasyal Distorsiyon Modeli, hayatında

önemli bir deǧiṣim noktası olmuṣtur. O günden itibaren üniversite döneminden beri ilgi alanı olan aǧrı tedavisi konusuna odaklanmıṣtır. FDM-Eǧitimini dünyanın en tecrübeli FDM-Uzmanı olan Avusturya’lı Dr. Georg Harrer`den alıp, 2012 yılından itibaren Almanya`da ve İsviҫre`de sayısız FDM-Eğitiminde Dr. Harrer`in asistanlıǧını yapmıṣtır. 2013 yılında sadece Fasyal Distorsiyon Modeli bazında ҫalıṣan Almanya`nın ilk özel FDM-Kliniğini hizmete aҫmıṣ ve bu alanda öncülük yapmıştır. 2018 yılında Türkiye’nin ilk FDM-Kliniğini İstanbul’da açmıştır.

Burada hasta kabulünün yanında EFDMA’nın resmi Türkiye Temsilcisi olarak FDM’nin Türkiye’de tanınması ve yaygınlaşması için çalışmalarını sürdürmektedir.

Dr. med. Ayhan Güdük Ocak 2017’de EFDMA (Avrupa Fasyal Distorsiyon Modeli Birligi) tarafından FDM-Instructor olarak yetkilendirilmiṣ olan Avrupa`daki tek Türk doktor ve FDM- Eǧitmeni olma özelliǧine sahiptir. 2018 yılından günümüze kadar Türkiye’nin farklı illerinde (İstanbul – Ankara – İzmir – Samsun – Mersin – Trabzon – Rize) FDM Eğitimi vermeye devam

etmektedir. Eylül 2023’te EFDMA yönetimine seçilen Dr. med. Ayhan Güdük, burada Başkan Yardımcısı olarak görevini uluslararası alanda da sürdürmektedir.

EFDMA Sertifikalı Fasyal Distorsiyon Modeli Eğitimi

6000 Tl
 • 08-09 Haziran 2024
 • Eğitim Süresi:
  8 gün
 • Eğitim Dili:
  Türkçe
 • Eğitim Yeri:
  İstanbul
 • Kontenjan:
  25 Kişi
Haber bültenimize kayıt olun.