SFMA (Selektif Fonksiyonel Hareket Değelendirmesi)

Eğitim Videosu

Etkinlik Hakkında

3R (Reset-Reinforce-Reload) konseptini biliyor musunuz ?

7 basamaklı Top Tier nedir ?

SFMA, hastanın ağrısının yalnızca kaynağını değil, nedenini de sistematik olarak bulmayı sağlayan sağlık sistemi profesyonelleri için etkili bir değerlendirme yöntemidir.

BU EĞİTİMDEN ÖĞRENECEKLERİNİZ

Disfonksiyonel hareket paternlerini tanımlayabilmeyi ve önemini

 • Kalıcı ağrının motor kontrolü nasıl değiştirdiğini
 • Başlangıç tedavi stratejisini zayıf halka değerlendirme bulgularına göre planlama
 • 3R konseptini öğrenme- Reset (Sıfırlama), Reinforce (Sağlamlaştırma), Reload (Yeniden Yükleme)
 • Fonksiyonel Hareket Sistemi’nde FMS ve SFMA bölümlerinin birbiriyle nasıl uyumlu olduğunu tanımlayabilme
 • Nörogelişimpostürleri üzerinden motor kontrol uygulamalarının progresyonunu anlama

Hem yüklü hem yüksüz pozisyonlarda hareket paternlerini değerlendirebilmeyi ve bunları pratikte egzersiz planlarken kullanabilmeyi

SFMA HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ

Selektif Fonksiyonel Hareket Değerlendirmesi (SFMA) tüm vücut hareketleri üzerine kurulu bir teşhis sistemidir. SFMA, hastanın ağrısının yalnızca kaynağını değil, nedenini de sistematik olarak bulmayı sağlayan etkili bir değerlendirme yöntemidir. Tekrar edilebilir bir yöntemdir.

SFMA değerlendirmelerindeki ilk aşama, tüm vücut hareket paternlerini ön değerlendirmeden geçiren 7 basamaklı Top Tier taramasıdır. Bu hareketler fonksiyonel veya fonksiyonel olmayan, ağrılı veya ağrısız paternler olarak sınıflandırılır ve sıralanır.

HAREKET PATERNLERİ

Hareketlerimiz, yapacağımız iş için gerekli olan uygun mobilizasyon ve stabilizasyon ile temel hareket paternlerimizinin entegrasyonu sayesinde gerçekleştirilir. Kas-iskelet sistemi ağrı varlığında veya sertlik,zayıflıkveyapısalanomolivarlığındakompansasyonmekanizmalarıüretecektir. Zamanla ağrı, eklem hareket açıklığının azalması, kas kuvvetinin düşmesi veya esnekliğinin kaybolması gibi gözlemlenebilir eksikliklere yol açarak hareket paternlerinin daha koruyucu ve daha korkulu hale gelmesine neden olacaktır. İzole veya bölgesel yaklaşımlar, tedaviler, sisteminin tamamına etki edemeyecektir. Fonksiyonel restorasyon, disfonkisyonel hareket paternlerinin haritası, fonksiyonel hareket paternlerinin klinik perspektifi ve etkili bir tedavi stratejisi gerektirir.

ÖZET

Günlük hayata veya sportif faliyetlere katılım da ağrısız fonksiyonel hareketler arzu edilir. Uygun postür, eklem hareket açıklığı, motor kontrol, denge reaksiyonları gibi birçok içerik ağrısız hareket paternlerinin oluşmasını sağlamaktadır. Ağrı ile bu komponentler değişebileceği gibi bu komponentlerin değişmesi sonucu da ağrı oluşarak hareket paternlerimizi değiştirebilir. Bu eğitimde SFMA   sayesinde anahtar hareket paternlerini değerlendirebilmeyi ve disfonksiyonel hareket paternlerini ortaya çıkarmak için klinik uygulamaların kritik değerlendirme noktalarını öğreneceğiz. Klinikte disfonksiyonel hareket paternleri ile ilişkili eksikleri ortaya çıkarmak için kas uzunluğu, kas kuvveti ve spesifik testler kullanılabilir. SFMA bu metodları tedavi edici spesifik egzersizler ile tamamlamayı amaçlar. Postür,  kas kuvvet dengesi ve hareket sisteminin temel paternlerinin kas-iskelet sistemine en etkin şekilde entegre olmasını sağlar. Disfonksiyonel hareket paternlerini ve aynı zamanda belirlenmiş eksikleri hedef alan tedavi edici egzersizlerin etkinliği değerlendiren bir ’’geri bildirim sistemi’’ olarakta hizmet eder.

SFMA (Selektif Fonksiyonel Hareket Değelendirmesi)

$700
 • 10-11 Mayıs 2025
 • Eğitim Dili:
  İngilizce (Türkçe çeviri)
 • Eğitim Yeri:
  İstanbul
 • Kontenjan:
  25 Kişi

Örnek Kurs Sertifikası

Haber bültenimize kayıt olun.