Spor Bilimcisi, MLS, MLB

DR. MİKE YOUNG

Athletic Lab Kurucusu

Öğeler düzenli bir şekilde düzenlendiğinde, alanların akıllıca kullanılması gözümüzü en belirgin alana çeker – olumlu ya da olumsuz. Olumlu boşluğun olumsuz karşıtlara hükmettiği görülmesine rağmen, ikisi de ahenkli, tutarlı ve kusursuz bir şekilde tamamlanmış bir hikaye anlatmak için dengede kullanılır. Fakat web tasarımında mekanlar nasıl bir hikaye anlatıyor?

İnsan beyni, noktaları birbirine bağlamak ve gözlerin gördüğü her şeyi anlamlandırmak için bağlanmıştır. Tasarım, formların ve mekanın bize çeşitli deneyimler yaşatmak için iç içe geçtiği yaratıcı bir alandır. Karşılaştığımız tasarım ne olursa olsun, beyinlerimiz, bu parçayı boşluklarla oynanan temel şekil ve formlardan oluşan daha basit bileşenlere dönüştürmek için bağlanır. Aklımız anılarla doludur ve – deneyimlerimiz sayesinde – kalıpları kolayca tanıyoruz.

Uzay – hem olumlu hem de olumsuz – tasarım öğelerinin birleştirilmesinde önemli bir rol oynar. Sonuç olarak, düzgün bir desen görüyoruz (görmüyoruz). Öğeler düzenli bir şekilde düzenlendiğinde, alanların akıllıca kullanılması gözümüzü en belirgin alana çeker – olumlu ya da olumsuz.

Olumlu alan tasarımın etini veya etini oluşturur; şekilleri, renkleri, desenleri vb. gördüğünüz kısımdır. Diğer yandan, negatif alan arkaplan veya sıralanan beyaz boşluktur (çoğu zaman).